Robbanásvédelem

  • Robbanásvédelem

    Robbanásbiztos termékek

    Hajtóműveink, motorjaink és hajtóműves motorjaink minden veszélyt kiállnak.

  • ATEX szerinti robbanásvédelem

    Az 94/9/EK, illetve (2016. 04. 20. óta) az 2014/34/EU irányelv

    szabályozza valamennyi készülék robbanásvédelmét.

  • IECEx szerinti robbanásvédelem

    Az IECEx tanúsítási egyezmény

    a robbanásbiztos gyártmányok vizsgálatának kölcsönös elismeréséről szól.

  • HazLoc-NA® szerinti robbanásvédelem

    Hazardous Location – North America

    CSA C/US vizsgálati jelölésű termékek az észak-amerikai piac számára.

Világszerte elérhető robbanásbiztos termékek

Robbanásbiztos termékeket kell beépítenie, vagy berendezése robbanásveszélynek kitett környezetben áll? Termékeink megfelelnek a világszerte alkalmazott legfontosabb irányelveknek és szabványoknak.

A robbanásveszélyes levegő-gáz vagy levegő-por elegyek területén alkalmazott berendezések és gépek üzemeltetése különleges intézkedéseket tesz szükségessé. Megfelelő szabványok és előírások szabályozzák a gyártmányoknak a fennálló veszélyzónákon belüli alkalmazási lehetőségeit. A hajtóműves motorok, a motorok és a hajtáselektronika robbanásveszélynek kitett alkalmazásokban történő felhasználásának összetett, nemzetközileg érvényes követelményeit a világpiac szempontjából legfontosabb irányelvek és szabványok rögzítik:

  • A 94/9/EK ATEX irányelv, illetve 2016. 04. 20. óta a 2014/34/EU ATEX irányelv
  • IECEx
  • HazLoc-NA® (NEC500 és C22)

Hajtóműves motorjaink eleget tesznek a robbanásveszélynek kitett területen alkalmazható gyártmányokkal szemben támasztott követelményeknek. A nemzetközileg elismert IECEx szabályzattól és az észak-amerikai előírásoktól (HazLoc-NA®) eltérően a 94/9/EK (ATEX), illetve 2016. 04. 20. óta a 2014/34/EU (ATEX) irányelv a nem elektromos gyártmányokat is bevonja a robbanásvédelem körébe. Szívesen segítünk a készülékjellemzők kiválasztásában – ehhez töltse le az alábbi ellenőrző listát és ajánlatkérési űrlapot:


De mégis milyen szabványoknak és irányelveknek kell eleget tennie a berendezésnek globális alkalmazás esetén? Itt bemutatunk minden részletet, beleértve az egész világra kiterjedő pontos besorolásokat, a zónák áttekintését és a felszereléskategóriák, illetve az EPL készülékvédelmi szintek hozzárendelését.

Előnyei

  • Biztonságos alkalmazás

    mivel termékeink megfelelnek a robbanásbiztos termékekről szóló globális irányelveknek és szabványoknak
  • Sokrétűség

    mivel a modulrendszerben sok robbanásbiztos motor, hajtómű és hajtóműves motor elérhető
  • Világszerte elérhető

    mivel robbanásbiztos termékeink lefedik az ATEX, az IECEx és a HazLoc-NA® követelményeit
  • Tanúsított minőség

    a szabványalkotási közreműködésünknek, a folyamatos minőségellenőrzésnek, valamint az innovatív kutatásnak és fejlesztésnek köszönhetően

Az irányelvek és szabványok részletei

EU-irányelv (ATEX)

Az európai piacra vonatkozó irányelv

Az Európai Unióban alkalmazott készülékeket és védelmi rendszereket a 94/9/EK (ATEX) irányelv (az Európai Parlament és Tanács irányelve a robbanásveszélyes légkörben való használatra szánt felszerelésekre és védelmi rendszerekre vonatkozó tagállami jogszabályok harmonizációjáról) szabályozza. Az ATEX termékirányelv elsősorban a robbanásveszélynek kitett területeken alkalmazott termékek gyártóinak, illetve forgalmazóinak szól.

Az irányelv 2003. 07. 01. óta korlátozás nélkül érvényes a hajtóműves motorokra és a motorokra. Más európai országok, mint például Svájc is, időközben csatlakoztak ehhez a szabályozáshoz.

2016. 04. 20-án leváltotta az új 2014/34/EU irányelv. Ezt az irányelvet az Európai Parlament 2014. február 26-án fogadta el, és március végén hozta nyilvánosságra. A konstrukciós robbanásvédelem tekintetében nem tartalmaz alapvető újításokat vagy új követelményeket. Lényeges eltérések a fogalommeghatározások terén tapasztalhatók. Így az EK-típusvizsgálatból EU-típusvizsgálat, az EK-megfelelőségi nyilatkozatból EU-megfelelőségi nyilatkozat lett. A meglévő EK-típusvizsgálati tanúsítványok megőrzik érvényességüket.

Vállalatunk volt az első gyártók egyike, amelyek az irányelv bevezetésekor megfelelő hajtóműveket és motorokat kínáltak, így az alábbi termékeink teljesítik az elvárt követelményeket:

Az 1999/92/EK irányelv elsősorban a munkaadóknak és berendezésüzemeltetőknek szól. Minimális előírásokat fogalmaz meg a robbanásos balesetek megelőzését célzó biztonsági követelményekről. Az irányelvet Németországban például az üzembiztonsági rendelet (BetrSichV) ültette át a nemzeti jogrendbe.

Termékjelölés:

  • a gyártó neve és címe,
  • CE jelölés,
  • a sorozat és a típus megnevezése,
  • adott esetben gyártási szám,
  • gyártási év,
  • a robbanás elleni védelem megkülönböztető „Ex” jele, amelyet a kategória jele követ
  • a II. felszereléscsoport esetében a „G” betűjel (olyan területekre, ahol robbanásveszélyes gáz-, gőz-, permet- vagy levegőelegy található)
  • és/vagy a „D” betűjel (olyan területekre, ahol por által előidézett robbanásveszélyes légkör képződhet).

Az IECEx tanúsítási egyezmény

Egész világra kiterjedő platform a tanúsítványok kölcsönös elismerésére

Az IECEx tanúsítási egyezmény olyan globális platform, amely a robbanásbiztos elektromos gyártmányok vizsgálatainak és tanúsítványainak kölcsönös elismerésére és átvételére szolgál. Az alapokat az „IECEx 01 IEC Scheme for the Certification to Standards for Electrical Equipment for Explosive Atmospheres (IECEx Scheme) – Basic Rules” és az „IECEx 02 IEC Scheme for the Certification to Standards for Electrical Equipment for Explosive Atmospheres (IECEx Scheme) – Rules of Procedure” teremti meg. Ez a két dokumentum, valamint további IECEx munkaanyagok ingyenesen elérhetők az IEC webáruházában a www.iecex.com címen.

Az IECEx egyezmény céljai:

Az egyezmény a robbanásbiztos elektromos gyártmányokkal folytatott nemzetközi kereskedelem támogatását szolgálja azáltal, hogy megszünteti a korábban szükséges kétszeres vizsgálatot és tanúsíttatást. A megállapodás alapja, hogy a robbanásveszélynek kitett területen alkalmazott elektromos gyártmányokról szóló IEC szabványok betartását nemzetközileg elismert formában igazolják. Biztosítani kell, hogy a vizsgáló laboratórium (Ex-Testing Laboratory, ExTL) és a tanúsítóhely (Ex-Certification Body, ExCB) alkalmazza ezeket a szabványokat, hogy a termék megítélése a szabványoknak való megfelelőség szempontjából minden országban ugyanarra az eredményre vezessen. Termékeink, amelyeket tanúsítóhelyként a PTB tanúsít az IECEx szerint, EPL b és c készülékvédelmi szintű kivitelben kaphatók.

Ausztrália és Új-Zéland:

Ausztrália és Új-Zéland közvetlenül elismeri az IECEx tanúsítványokat. Emellett a motoroknak eleget kell tenniük a MEPS 2006 által támasztott hatásfokkal szembeni követelményeknek. Az EDR.. típussorozat motorjai minden követelménynek megfelelnek és rendelkeznek MEPS szerinti regisztrációval.

Dél-Korea:

Dél-Koreában a KOSHA általi tanúsítások is szükségesek. Az EDR.. típussorozatú motorok EPL b és c készülékvédelmi szinten vannak gázokat és porokat tartalmazó légkörre tanúsítva. Az EDRE.. típusú motorok REELS szerinti regisztrációval és tanúsítvánnyal is rendelkeznek.

Brazília:

A brazil szabályozások megfelelőségi nyilatkozatot (Certificate of Conformity, CoC) követelnek meg, amelyet a Szövetségi Metrológiai Intézet (INMETRO) állít ki. Az IECEx CoC Brazíliában nem érvényes, a vizsgáló laboratóriumokat azonban elismerik, és azok az INMETRO CoC-rendszerének részét képezik. A robbanásveszélynek kitett területek brazil piacra vonatkozó előírásait a 2010 májusi Nº 179 és a 2012 februári Nº 89 rendelet definiálja.

Termékjelölés:

  • IECEx megfelelőségi jelölés az EDR.. típussorozatú motorokra a PTB IECEx tanúsítványával
  • a gyártó neve és címe,
  • a gyártó típusjelölése,
  • gyártási szám,
  • a tanúsítványt kibocsátó hely neve vagy jele, és a tanúsítvány azonosító száma a következő formában: a kibocsátás évének utolsó két számjegye, amelyet egy pont és az adott évben egyedi négy számjegyű azonosító követ (pl. IECEx PTB 11.0041/01);
  • megfelelő „Ex” jelölés gáz- vagy porrobbanás-veszélyes légkörre,
  • az érintett védelmi módok minden kiegészítő adata.

HazLoc-NA® tanúsítvány

CSA vizsgálati jelölés az észak-amerikai piac számára

A HazLoc-NA® (Hazardous Location North America) a robbanásvédelem észak-amerikai megfelelője, mint az ATEX Európában vagy az IECEx sok más országban.

Míg az ATEX és az IECEx esetében zónákba sorolják be (0., 1., 2., 20., 21., 22.) a területeket, ahol robbanásveszélyes légkör keletkezhet, az NEC500, illetve a C22.2 szerint az 1. divíziót és a 2. divíziót, valamint a gázra vonatkozó I. osztályt és a porra vonatkozó II. osztályt különböztetik meg.

Az észak-amerikai piacra szánt, 2. divízió szerinti robbanásveszélynek kitett területen üzemeltethető termékeinket a CSA tanúsította és látta el a logójával.

A tanúsítvány igazolja, hogy a motorokat és az opciókat bevizsgálták, és azok kielégítik a hatályos biztonsággal és/vagy teljesítménnyel kapcsolatos előírásokat, beleértve a releváns szabványokat, amelyeket

  • a Kanadai Szabványügyi Szövetség (Canadian Standards Association, CSA),
  • az Amerikai Szabványügyi Hivatal (American National Standards Institute, ANSI),
  • az Underwriters Laboratories (UL),
  • a Nemzeti Tűzvédelmi Szövetség (National Fire Protection Association, NFPA70)

határoz meg és kezel.

A CSA vizsgálati jelölést sok gyártó, kiskereskedő, felügyelő és ellenőr elismeri az elektrotechnika, a gázellátás, az építőipar és a szaniterszerelés területén az USA-ban és Kanadában.

Az EDR.. típussorozat motorjai eleget tesznek a két fő szabvány – az NEC500 és a CSA22.2 –, illetve az USA és Kanada hatásfokra vonatkozó előírásainak.

Termékjelölés:

  • CSA jelölés a hatásfokra vonatkozó követelmények teljesülésével,
  • Master Contract No. “170602”,
  • típusjel,
  • elektromos névleges értékek voltban, lóerőben, kW-ban, amperben, illetve fordulatszám,
  • gyártási szám,
  • Hazardous Location Designation
    • CLASS I, DIVISION 2, GROUPS A, B, C & D; Temperature Code T3C or T3
    • CLASS II, DIVISION 2, GROUPS F & G.
  • szigetelési osztály,
  • teljesítménytényező,
  • védettségi fokozat (TEFC),
  • környezeti hőmérséklettartomány,
  • gyártó üzem (Manufacturing Location),
  • fék elektromos adatai (feszültség, áramerősség).

Robbanásvédelemmel kapcsolatos alapvető információk

Felszereléscsoportok, felszereléskategóriák és zónák

A felszereléscsoportok, a felszereléskategóriák és a zónák kapcsolata

A 94/9/EK (illetve 2016. 04. 20. óta a 2014/34/EU) irányelv csak az alapvető követelményeket határozza meg. A termékspecifikus követelmények a különböző hatályos szabványokban találhatók meg. Nemzetközi szinten az IEC 60079-0 („Robbanóképes közegek. Gyártmányok. Általános követelmények”) bevezette az EPL (Equipment Protection Level) készülékvédelmi szint fogalmát. Ezek a készülékvédelmi szintek a gyártmányok robbanásveszélynek kitett területen való alkalmazhatóságát jelölik a zónabesorolásnak megfelelően.

Az EN 60079-0 új, 2010-es kiadású változatával az EPL jelöléseket átvették az európai szabványrendszerbe is. A gyártmányokat kategória vagy EPL készülékvédelmi szint szerint különböző robbanásvédelmi megoldásokkal kell tervezni.

Táblázat bezárása
Gáz (G) Por (D)
EPL
IEC/EN 60079-0
Kategória
94/9/EK
ill.
2014/34/EU (2016. 04. 20-tól)
Alkalmazási zóna
1999/92/EK
EPL
IEC/EN 60079-0
Kategória
94/9/EK
ill.
2014/34/EU (2016. 04. 20-tól)
Alkalmazási zóna
1999/92/EK
Ga 1G 0 Da 1D 20
Gb 2G 1 Db 2D 21
Gc 3G 2 Dc 3D 22
Itt egy táblázatot helyeztünk el Önnek

Gázcsoportok, porcsoportok és a gyártmányok alkalmazása

Gázcsoportok

A II. csoportot a gázrobbanással veszélyeztetett területek készülékeinek tartják fenn. A II. felszereléscsoportba tartozó elektromos gyártmányokat a IIA, IIB és IIC robbanási csoportokba történő további besorolásnak vetik alá. A veszély A-tól C-ig nő.

Porcsoportok

Ezek további alcsoportokra vannak felosztva:

• IIIA – éghető szálló porok

• IIIB – nem vezetőképes porok

• IIIC – vezetőképes porok

A szabványok bővítésével a motorok Ex jelölése is megváltozik, amelyet többek között a motor adattábláján kell feltüntetni.

Táblázat bezárása
Védelmi szint Csoport készülékei
IIIC
Vezetőképes porok
IIIB
Nem vezetőképes porok
IIIA
Éghető szálló porok
ta IP6X IP6X IP6X
tb IP6X IP6X IP5X
tc IP6X IP5X IP5X
Itt egy táblázatot helyeztünk el Önnek

A robbanásbiztos gyártmányok áttekintése

A következő táblázat a II. felszereléscsoport robbanásbiztos gyártmányainak besorolását ismerteti:

Táblázat bezárása
  II. felszereléscsoport:
gáz- vagy porrobbanás veszélyének kitett
területek
Kategória 1 2 3
Robbanásveszélyes légkör1) G D G D G D
Zóna 0 20 1 21 2 22
Védelmi mód:
Motor
Hajtómű
- -
d, e, i, p
c, k

t
c, k

nA
c, k

t
c, k
  1. 1) G: gázokat tartalmazó légkör; D: porokat tartalmazó légkör
Itt egy táblázatot helyeztünk el Önnek

Az SEW-EURODRIVE csak II. felszereléscsoportba tartozó termékeket kínál 1., 2., 21. és 22. zónában történő alkalmazásra.

Motorok Ex jelölése

A robbanásvédelem jelölésénél különbséget kell tenni az irányelv szerinti jelölés (pl. II2D) és a szabvány szerinti jelölés (pl. Ex tb IIIC T120°C Db) között.

Táblázat bezárása
Régi jelölés Irányelv vagy szabvány szerinti jelölés
  Irányelv Szabvány
II2G Ex e II T3 II2G Ex e IIC T3 Gb
II3G Ex nA II T3 II3G Ex nA IIC T3 Gc
II2D Ex tD A21 IP65 T120 °C II2D Ex tb IIIC T120 °C Db
II3D Ex tD A22 IP54 T120 °C II3D Ex tc IIIB T120 °C Dc
II3D Ex tD A22 IP65 T120 °C II3D Ex tc IIIC T120 °C Dc
Itt egy táblázatot helyeztünk el Önnek

Vállalatunk olyan robbanásveszélyes légkörben alkalmazható hajtóműves motorokat és motorokat biztosít, amelyek megfelelnek a vonatkozó EN és IEC előírásoknak. Ezáltal a hajtások mind az Európai Unióban, mind pedig az IECEx-et elismerő országokban alkalmazhatók. Ez vonatkozik a robbanásbiztos kivitelű opciókra és tartozékokra is.

Kapcsolatfelvétel az SEW-EURODRIVE-val

Örömmel várjuk!

További kérdése van az SEW-EURODRIVE-ról, vagy tanácsot szeretne kérni tőlünk? Küldjön üzenetet a kérdéseivel.

Kapcsolat felvétele