A Big Data, a beágyazott rendszerek, a mobilinternet és a felhőszolgáltatások segítségével az új digitális technológiák fenntartható módon változtatják meg a jövő termelési környezeteit. A negyedik ipari forradalom megkezdődött.
Az ipar 3.0 a számítógéppel támogatott automatizálás korát írja le, amely az 1970-es évektől jelentősen fellendítette az üzemek termelékenységét. Az ipar 2.0 az elektromos energiával folytatott tömegtermelés kezdetét jelöli, míg az ipar 1.0 az izomerőről a gőzzel és vízzel keltett erő alkalmazására való áttérést írja le.
De mi is pontosan az ipar 4.0?
Ez a kifejezés magában foglalja az összes új lehetőséget a digitálisan összekapcsolt termelésre, például az összeszerelésre, a karbantartásra, a javításra, a forgalomba hozatalra és az ártalmatlanításra. Idetartoznak az olyan gépek és komponensek, amelyeket már nemcsak hálózatba kötnek és központilag vezérelnek (ipar 3.0), hanem ezen túlmenően decentralizáltan önálló döntéseket hoznak digitális információk alapján, és be is illesztik azokat a termelés teljes rendszerébe. Távlatilag tanulásra képes rendszerek jönnek majd létre.
Ipar 4.0. Fogalmak és meghatározások
Az ipar 4.0 kifejezéssel és a digitalizálással összefüggésben néhány fogalom újra és újra felbukkan. Nézzünk meg ezek közül hármat, amelyek számunkra fontosak: